logo

OSADA SOV - Letní dětský cyklotábor

Ročník 2006 - Slovanští bohové

V roce 2006 jsme pořádali náš tábor opět v Jedovnicích a opět nás hostila základna Rakovan. Na tolik očekávaných 14 dní jsme měli připraveno dosud nevídané množství překvapení a to nejen pro ty, kteří s námi byli poprvé, ale i pro každoroční naše staré táborníky. Pravidlo, že sebelepší soutěž nebo hra se při opakování další rok nikdy tak nevyvede, nás opět vedlo k vytvoření zcela nového programu. Tentokrát byl náš tábor veden po historických stezkách starých Slovanů a zejména nás zajímaly rituální zvyklosti v uctívání bohů slunce, vody, přátelství i války, odvahy i třeba boha obchodu, který prý dozíral na spravedlivé uskutečnění každé koupě či prodeje. Z této zdánlivě prosté výchozí myšlenky se při přípravě tábora rozvinula až neuvěřitelně bohatá škála různých táborových činností.

Tábora se zúčastnilo 45 dětí, které byly rozděleny do tří oddílů podle věku. Nejmladší jsou tradičně skřítci, prostřední oddíl - to jsou Sovičky a nejstarší jsou Stopaři. Hned při zahájení tábora při slavnostním nástupu obdržel každý táborník tričko v barvě svého oddílu - žluté, červené nebo modré. K tomu navíc stejnobarevnou kšiltovku. Tento ryze taktický tah se osvědčuje již několik let zejména při výletech na kolech nebo do lesů, při soutěžích, případně při promíchání našich táborníků s "cizinci" například při návštěvě jeskyní.

První úkol, který čekal na všechny tři oddíly, byl vytvořit společně v oddíle, nyní starém Slovanském kmeni, jeho posvátné symboly, kterými jsou vlajka se znakem kmene, posvátná berla, dále pak hymna a válečný pokřik. Na první pohled strohé zadání splnili táborníci opravdu nápaditě a to jak dva hmotné úkoly týkající se vlajky a berly, tak zejména dva skladatelské týkající se hymny a pokřiku.

Spatřili slovanské bohy

Opis článku z letovického Zpravodaje
Autorem je Mgr. Vladimír Pečinka

Zjevili se v „Osadě sov“ letní dětském cyklotáboře v Jedovnicích. Staří Slované a jejich bohové se zdrželi na táborové základně Rakovan v době od 15. - 29. července 2006. Jedná se totiž o celotáborovou etapovou hru. Během večerních nástupů nás bohové slunce, vody, přátelství, války, odvahy, obchodu a jiní poctili svojí přítomností. Z této zdánlivě prosté výchozí myšlenky se při přípravě tábora rozvinula až neuvěřitelně bohatá škála různých táborových činností. Základnu obývalo 47 dětí, dostatek vedoucích, kuchařky a zdravotnice. Nejmladší oddíl skřítků se proměnil ve slovanský kmen „šušovů“, prostřední sovy v „pepadapáky“ a ti nej…. stopaři ve „sluneční osadu“. Kmenové vlajky, pokřik, hymna, zdobená berla, to vše u táboráků atmosféru rituálního uctívání jen umocnilo. Každoroční výroba voru, košů na odpadky, rohoží a luků – to je tu samozřejmostí. Když cyklotábor, tak jdeme šlapat na kole. Každý oddíl má svoji barvu trička i čepice. Menším stačí poznávat okolí rybníka, ale ti velcí, ti jezdili mnohem dál. Po celou dobu nám vládlo tropické vedro. V lese, rybníku Olšovci nebo táborovém bazénu nám bylo nejlépe. Bezva byl také táborák, kdy nás přijeli navštívit rodiče a občasné stýskání bylo to tam. Po oddílech jsme předvedli připravený program a pak se dlouho zpívalo. No, bylo toho ještě spousta, domů se nám moc nechtělo, zvlášť po točené greně a opékaném seleti. A tak příští rok zase na táboře!


Vedoucí a pracovníci tábora

Skřítci: Vladimír Pečinka, Radek Musil

Sovy: Jan Stránský, Zdeňka Špiková, Alena Špiková

Stopaři: Marek Jílek, Marie Kalinová, Alena Špiková

Kuchyně: Irena Machačová, Amálie Kobalčíková

Zdravotníci: Ilona Koudelková, Šárka Dvořáčková, Marie Kalinová


                                                                                                  
Zpět na hlavní stranu